UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 692 929 269 lub umów się online:

 

Klinika Ornafel & Turcza Medycyna Estetyczna 
ul. Kazimierza Wierzyńskiego 33 | ul. Grzegórzecka 69D
 Klaudia Ornafel | Jakub Turcza | Grażyna Solarz

15 lipca 2021

BLEFAROPLASTYKA

POBIERZ ZALECENIA POZABIEGOWE

 

Pielęgnacja powiek po operacji

W przypadku plastyki powieki górnej pacjent może powrócić do normalnego trybu życia po upływie około 10 dni, natomiast w przypadku plastyki powiek dolnych okres ten jest nieco dłuższy i wynosi około 14 dni.
Nieco więcej czasu czasu potrzeba na regenerację w przypadku plastyki obu powiek. W okresie rekonwalescencji powieki wymagają szczególnie delikatnej pielęgnacji i przestrzegania pewnych zaleceń, które umożliwią właściwe gojenie ran i zapobiegną wystąpieniu ewentualnych komplikacji. 

Bezpośrednio po zabiegu normalne jest występowanie obrzęku i zaczerwienienia okolic oczu, co należy łagodzić stosując zimne okłady. Opisane objawy ustępują zazwyczaj w ciągu 2-3 tygodni po operacji.
Zaleca się, aby osoby noszące szkła kontaktowe zrezygnowały z nich do czasu całkowitego ustąpienia obrzęków.
Ważne jest, aby codziennie bardzo delikatnie przemywać powieki roztworem zaleconym przez lekarza. W większości przypadków nie występuje potrzeba długotrwałego stosowania leków przeciwbólowych, jednak jeśli jest taka konieczność zaistnieje, wystarczające powinny być leki dostępne bez recepty. 

Czym smarować powieki po operacji?

Należy stosować maść antybiotykową na powieki, która zostanie zalecona przez lekarza zaraz po zabiegu. Szwy zdejmowane są zwykle po upływie 5-7 dni od zabiegu. Chirurg może wówczas zalecić wykonywanie delikatnego masażu okolic powiek, który ma pozytywny wpływ na proces dalszego gojenia. Ważne jest, aby całkowicie zrezygnować z makijażu do czasu zdjęcia szwów, gdyż nawet dobrej jakości kosmetyki mogą podrażnić delikatną skórę wokół ran pooperacyjnych. 

Korekta powiek górnych - rekonwalescencja

Zdarza się, że w trakcie procesu gojenia powiek może wystąpić trudność w ich domykaniu, co spowoduje rozwój objawów tzw. zespołu suchego oka. Warto wówczas zastosować krople łagodzące uczucie "piasku pod oczami". Lekarz prowadzący zaleci odpowiednie krople, które zniwelują objawy.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że całkowita niemożność zamknięcia powiek jest zjawiskiem niepożądanym w takiej sytuacji należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem, który zastosuje preparat przeciwobrzękowy.

Zaleca się, aby pacjent po operacji unikał leżenia w ciągu dnia, natomiast w nocy należy spać na wznak  z głową uniesioną na wysokiej poduszce. Ma to zapobiec wywieraniu ucisku na delikatne struktury powiek, które są w trakcie gojenia. Na kilka tygodni od operacji należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. W tym czasie nie jest wskazane również korzystanie z sauny i solarium. Unikać trzeba przebywania na ostrym słońcu, a podczas wychodzenia z domu konieczne jest zakładanie okularów przeciwsłonecznych.


Powikłania po plastyce powiek

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z Nami. Do takich symptomów zaliczamy obfite krwawienie z rany, stale nasilający się obrzęk, rozejście się brzegów rany i niemożność zamknięcia powiek. Komplikacje częściej występują w przypadku plastyki powieki dolnej. Ostateczny efekt zabiegu można ocenić po upływie około 3 miesięcy, co osobiście oceni lekarz-operator na każdym etapie, w trakcie wizyt kontrolnych.